Moje the best to badridżani i adżaruli chaczapuri, czyli wersja najpopularniejszego gruzińskiego dania z żółtkiem jajka w środku.
Dziś część pierwsza i parę gruzińskich przepisów z książki kucharskiej mojej sąsiadki Mariki.
Chaczapuri- to najpopularniejsza gruzińska potrawa, placek z serem. Sprzedaje się je w każdej przydrożnej budce. Nazywany też gruzińską pizzą. W każdym regionie przygotowuje się je trochę inaczej.
wiadomo, że najlepszymi kucharzami są mężczyźni dlatego Ika specjalnie dla nas zrobił jedno chaczapuri. Jak się potem okazało pierwsze w życiu |
Składniki :
1 kg mąki
1 łyżka stołowa drożdży sypanych ( dostępne również w Polsce)
1 łyżka cukru
1 łyżka soli
i jak to mówi Marika ciut, ciut ciepłej wody i oleju słonecznikowego
ser gruziński ( najlepiej kozi słonawy, albo po prostu jakiś biały słony ser )
Sposób przygotowania:
Mieszamy wszystkie składniki w misce aż do uzyskania równomiernego ciasta. Potem odkładamy na pół godziny w ciepłe miejsce. W tym czasie ścieramy ser. Kiedy ciasto już wyrośnie rozwałkowujemy je i na środek wrzucamy ser potem zawijamy brzegi i na patelnie. Parę minut z jednej strony czekamy aż ser się rozpuści potem przekładamy na drugą. I gotowe. Smacznego !
Badridżani- w języku gruzińskim to słowo oznacza po prostu bakłażan. Jednak to gruziński bakłażan i każdy tu wie jak go przyrządzić. Jako przekąska do wina, świetny.
Badridżani i pchali podawane w jednej z restauracji w Ozurgeti |
bakłażan
cebula
ząbek czosnku
olej słonecznikowy
orzechy włoskie ( na 1 bakłażana około 10 orzechów)
kolendra, nać pietruszki
ocet winny
pestki granatu
przyprawy : sól pieprz jeśli ktoś jest w Gruzji to może też dodać khmeli-suneli( mieszankę przypraw).
Sposób przygotowania:
Na patelni podsmażamy cebulę i ząbek czosnku. Bakłażana kroimy w podłużne plastry. Smażymy z oby dwóch stron na patelni na głębokim oleju. W tym czasie przygotowujemy farsz. Łuskane orzechy mielimy razem z przyprawami, czosnkiem i posiekaną zieleniną w blenderze , dodajemy ciut, ciut octu winnego aż wszystko nabierze zbitej konsystencji. Potem usmażone plastry bakłażana kładziemy na talerzu a na nie farsz i tak kolejno zawijamy bakłażany na wierzch sypiemy parę pestek granatu. Podajemy na zimno. Istnieje też wersja mini z majonezem zamiast farszu z orzechów, też polecam. Smacznego !
szpinakowe Pchali - to popularna potrawa , najważniejszy jest sos a można ją podawać z wieloma warzywami. Ja najbardziej polecam szpinak.
Składniki :
Szpinak
Orzechy( ok.10 sztuk )
czosnek
sól, pieprz
kolendra, nać pietruszki
ocet winny
pestki granatu
To na razie tyle, następnym razem : adżabsandari, aczma i moje ulubione pielamuszi. A tymczasem
Smacznego !
dzięki za przepisy, natchnełaś mnie do zrobienie chaczapuri :) wcześniej myślałam że na patelni się nie da. Spróbowałam wczoraj trochę i wyszło całkiem spoko, będę udoskonalać się w tym fachu :) pozdrawiam
OdpowiedzUsuń